Being a woman is worse than being a farmer - there is so much harvesting and crop spraying to be done: legs to be waxed, underarms shaved, eyebrows plucked, feet pumiced, skin exfoliated and moisturized, spots cleansed, roots dyed, eyelashes tinted, nails filed, cellulite massaged, stomach muscles exercised. The whole performance is so highly tuned you only need to neglect it for a few days for the whole thing to go to seed.
Helen Fielding "Bridget Jones's Diary"

niedziela, 19 sierpnia 2012

Tag - Reading is cool


Parę miesięcy temu otagowała mnie Olgita z Nie znam się, to się wypowiem! - dziękuję i oto w końcu zebrałam się w sobie, żeby napisać co nieco o tym, że owszem, i ja czytam (nie tylko blogi urodowe ;)).
W dzieciństwie i wczesnej młodości czytałam dużo więcej. Mama często (a może i zawsze) przy okazjach typu Gwiazdka-urodziny-imieniny kupowała mi poza innymi rzeczami książki (o które wcale nie było w tych czasach łatwo), przypuszczalnie zaprowadziła mnie również pierwszy raz do biblioteki. Przeczytałam niemal cały kanon literatury dziecięcej i młodzieżowej. Na studiach kupowałam dużo książek, starałam się chodzić na targi książki do Pałacu Kultury, zaczytywałam się w Williamie Whartonie i Jonathanie Carrollu, kupowałam mnóstwo książek Rebisu i Zysku i s-ki, regularnie odwiedzałam stoisko taniej książki w św. pamięci Hali Koszyki... Ale czas odpowiedzieć na tagowe pytania :)

O jakiej porze dnia czytasz najchętniej?
Wieczorem, niestety ostatnio coraz szybciej ogarnia mnie senność i nie czytam zbyt dużo. Jeśli książka bardzo mnie wciągnęła - czytam w każdej wolnej chwili porzucając wszelkie obowiązki, jakie jestem w stanie porzucić, dopóki jej nie skończę.

Gdzie czytasz?
Najwięcej w domu - na fotelu lub w łóżku. Rzadko jeżdżę komunikacją miejską, ale jeśli już mi się to zdarzy, to czytanie bardzo umila ten czas. W pociągach i samolotach :). Czekając na poczcie. Leżąc na leżaku w czasie urlopu. No wszędzie :D

W jakiej pozycji najchętniej czytasz?
Leżąc na boku z głową dość wysoko na poduszkach najczęściej złożonych, żeby było jeszcze wyżej. Pozycja zdaje się zgubna i dla kręgosłupa, i dla oczu, ale trudno, przyzwyczaiłam się i tak lubię.

Jaki rodzaj książek czytasz najchętniej?
Tzw. "chick lit", czyli łatwo, lekko, przyjemnie i głównie dla kobiet. Na przykład Marian Keyes, Sophie Kinsella, Sheila O'Flanagan, Cecelia Ahern. Fantasy, szczególnie Neil Gaiman i Terry Pratchett. Sporo o wampirach - dokupuję kolejne części serii o Sookie Stackhouse i Anicie Blake. Mam spore zaległości i aktualnie sporą kolejkę do przeczytania - na zdjęciu poniżej.


Co czytałaś ostatnio?
John McGahern "Między niewiastami" i  Charlaine Harris "Czyste sumienie". 

Co czytasz obecnie? Jaką książkę ostatnio kupiłaś / dostałaś?
Czytam "Stulatka, który wyskoczył przez okno i zniknął" na zmianę z "Moon Dance" - pierwszą częścią serii "Vampire for Hire" - ta druga ma sporą szansę zdobycia miana pierwszej powieści, którą przeczytałam od początku do końca w języku angielskim - dotychczas tylko zaczynałam czytać w oryginale, nigdy nie kończąc.
Kupiłam ostatnio owegoż "Stulatka" w formie e-booka i "Drugą pełnię" Laurell K. Hamilton na papierze.


Używasz zakładek, czy zaginasz ośle rogi?
Jeśli używasz zakładek, to jakie one są?
O ile dobrze pamiętam, nigdy nie zaginałam rogów, miałam natomiast brzydki nawyk odkładania otwartych książek grzbietem do góry. Szczęśliwie się tego oduczyłam i zaznaczam strony zakładkami - czasem są to gratisy dodane do książek, czasem cokolwiek - pocztówka, paragon.

E-book czy audiobook?
W audiobooki jakoś się nie wciągnęłam, być może wszystko przede mną. Jedyny wysłuchany przeze mnie w całości to "Charlie and the Chocolate Factory" czytany przez Erica Idle z Monty Pythona - świetna rozrywka :)
E-booki w znikomej liczbie mam gdzieś na dysku, ale czytanie na ekranie komputera mnie nużyło. Postanowiłam zrobić sobie przyjemność jednocześnie oszczędzając miejsce w mieszkaniu i w tym miesiącu sprawiłam sobie Kindle'a, o którym marzyłam od pewnego czasu. Już go uwielbiam, mimo że nie ogarniam jeszcze wszystkich funkcji. Uważam, że wygaszacze ekranu są urocze :), a lista darmowych książek w języku angielskim oszałamia!Jaka jest twoja ulubiona książka z dzieciństwa?
Niestety nie pamiętam, ale chyba nie miałam jednej ulubionej. Czytałam dużo bajek, lubiłam Kubusia Puchatka, Muminki, Mary Poppins, opowieści z Narnii...

Którą z postaci literackich cenisz najbardziej?
Nie umiem odpowiedzieć, chyba nie ma takiej jednej postaci. Kiedyś dawno, daaawno temu szalałam za szlachetnością i lojalnością Atosa z "Trzech muszkieterów". Musiałabym na nowo przeczytać Dumasa, ludzie się zmieniają - ja też i teraz mogłabym zupełnie inaczej odebrać tę postać (coś mi świta, że sporo pił ;)). 

Dodam sobie własne pytanie i odpowiem na nie: moja ulubiona książka? Długo takowej nie miałam, mam kilkunastu ulubionych autorów i wiele książek lubię. Ale największym sentymentem obdarzam "Nigdziebądź" Neila Gaimana i polecam ją wszystkim lubiącym fantasy, jeśli jeszcze jej nie znają. 


Mnie wykreowany przez tego autora świat urzekł niesamowicie i pochłonął bez reszty, uwielbiam wracać do tej książki. Przed laty w Londynie specjalnie udałam się do sklepu BBC, żeby nabyć również serial (niestety na VHS, nie było wtedy wydania na DVD - właśnie sprawdziłam na amazon.co.uk i jest DVD za niecałe 5 funtów, czuję, że się nie oprę - zwłaszcza że ostatnio mój odtwarzacz video zmarł śmiercią nagłą i niespodziewaną...). Przed laty w Polsce spędziłam parę godzin w kolejce do Neila Gaimana - głównie po to, żeby spojrzeć mu w oczy ;) no ale mam oczywiście piękny autograf, tematycznie związany z treścią książki:


Czas już skończyć pisaninę i wrócić do "Stulatka". Bardzo chętnie się dowiem, co i jak czytają ParamorePani Skeffington i Agga - znów Was taguję, dziewczyny :)

6 komentarzy:

 1. Super tag. Ja w wakacje nadrabiam książkowe zaległości:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja powinnam coś nadrobić na urlopie :)

   Usuń
 2. Dzięki Mad! Powiem szczerze: czytając posta liczyłam skrycie, że znajdę się wśród otagowanych :-) i kolejne nasze wspólne punkty znalazłam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki bardzo za tag! Postaram się odpowiedzieć w wolnej chwili :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziekuje za TAGa, nie ukrywam ze z przyjemnoscia na niego odpowiem :) "Stulatka" zaczelam ponownie czytac na wakacjach, tak mi sie podobala ta historia.

  OdpowiedzUsuń